ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПОЛІТИКУ ОБМІНУ ДАНИМИ НАУКОВОГО ПЕРІОДИЧНОГО ВИДАННЯ – ЗБІРНИКА НАУКОВИХ ПРАЦЬ "ВІСНИК КИЇВСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО ЛІНГВІСТИЧНОГО УНІВЕРСИТЕТУ. СЕРІЯ "ФІЛОЛОГІЯ"
ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПолітикУ обміну даними НАУКОВОГО ПЕРІОДИЧНОГО ВИДАННЯ – ЗБІРНИКА НАУКОВИХ ПРАЦЬ "ВІСНИК Київського національного лінгвістичного університету. СЕРІЯ "ФІЛОЛОГІЯ"
- ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. Положення про політику обміну даними (далі – Положення) наукового періодичного видання України – збірника наукових праць "Вісник Київського національного лінгвістичного університету. Серія "Філологія" визначає порядок регулювання обміну науковими даними, що супроводжують публікації у виданні, між авторами, редакцією, рецензентами та іншими зацікавленими сторонами.
1.2. Це Положення розроблено з метою забезпечення відкритості та доступності дослідницьких даних відповідно до принципів FAIR (Findable, Accessible, Interoperable, Reusable); сприяння прозорості наукових досліджень і верифікації результатів; визначення умов зберігання, розміщення та цитування дослідницьких даних; захист інтелектуальної власності та дотримання етичних норм у процесі обміну даними відповідно до: 1) Законів України "Про вищу освіту", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пріоритетні напрями розвитку науки і техніки", "Про наукову і науково-технічну експертизу", "Про пріоритетні напрями інноваційної діяльності в Україні", "Про забезпечення функціонування української мови як державної", "Про авторське право і суміжні права", "Про науково-технічну інформацію", "Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних"; 2) Порядку формування Переліку наукових фахових видань, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 15 січня 2018 року № 32; 3) Матеріалів Комітету з етики публікацій Committee of Publication Ethics (COPE), зокрема Guidelines on Good Publication Practice; 4) внутрішніх нормативних і розпорядчих документів Київського національного лінгвістичного університету (Положення про запобігання плагіату та інших видів академічної нечесності у навчальній та науково-дослідній роботі науково-педагогічних працівників і здобувачів вищої освіти Київського національного лінгвістичного університету; Положення про академічну доброчесність здобувачів вищої освіти Київського національного лінгвістичного університету (перший (бакалаврський) і другий (магістерський) рівні вищої освіти); Положення про заходи із запобігання і розв’язання конфліктних ситуацій, зокрема пов’язаних із дискримінацією, сексуальними домаганнями у Київському національному лінгвістичному університеті; Положення про Комісію з етики та врегулювання конфліктних ситуацій Київського національного лінгвістичного університету; Положення про порядок прийняття та розгляд повідомлень щодо порушення норм антикорупційного законодавства в Київському національному лінгвістичному університеті; Етичного кодексу Київського національного лінгвістичного університету; Антикорупційної програми Київського національного лінгвістичного університету (зі змінами, затвердженими Конференцією трудового колективу, включаючи виборних представників з числа студентів, 22 грудня 2020 р., протокол № 1 та введеними в дію наказом ректора від 22 грудня 2020 р. № 567-о)).
1.3. Основні терміни Положення та їхнє тлумачення відповідно до нормативних документів, що діють в Україні ("Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних") https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/835-2015-%D0%BF#Text “Деякі питання оприлюднення публічної інформації у формі відкритих даних” (Офіційний вісник України, 2016 р., № 97, ст. 3146).
Відкритий формат – формат даних, незалежний від платформи та доступний без обмежень, які перешкоджають його повторному використанню.
Завантаження набору даних – розміщення розпорядником інформації набору даних на порталі чи публікація інтерфейсу прикладного програмування для доступу до інформації набору даних;
Інтерфейс прикладного програмування (server-side Web АРІ) – набір готових функцій, що надається у вигляді сервісу для використання у зовнішніх прикладних програмах для забезпечення динамічного доступу до наборів даних.
Метадані – довідкова структурована інформація, що описує, роз’яснює, дає змогу ідентифікувати, спрощує використання та управління набором даних.
Набір даних – сукупність однорідних значень (записів) даних і метаданих, що їх описують.
Оприлюднення набору даних – завантаження набору даних розпорядником інформації та забезпечення доступу до нього держателем порталу після проходження модерації.
Паспорт набору даних – сукупність метаданих, що містить опис набору даних, необхідний для його ідентифікації та використання.
Структура набору даних – сукупність метаданих, що містить опис складу (елементів) набору даних, їх формат, параметри та призначення.
- ПОРЯДОК доступу до дослідницьких даних і супровідних матеріалів
2.1. Наукове періодичне видання України – збірник наукових праць "Вісник Київського національного лінгвістичного університету. Серія "Філологія" дотримується політики відкритого доступу (Open Access). Усі статті розміщуються безстроково і безкоштовно відразу після виходу чергового номера. Повнотекстовий доступ у режимі реального часу до наукових статей журналу представлений на офіційному сайті журналу в розділі Архіви. Це відповідає визначенню відкритого доступу від BOAI. Ліцензійна політика журналу сумісна з переважною більшістю політик відкритого доступу та архівування матеріалів.
2.2. Автори погоджуються, що всі матеріали, представлені в публікації, перебувають у вільному доступі і можуть бути використані іншими дослідниками з науковою некомерційною метою на умовах ліцензії CC Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0). Це дозволяє читати, завантажувати, копіювати, поширювати, друкувати, шукати, цитувати або посилатися на повний текст статті в цьому журналі.
2.3. Допоміжні дані (набори даних, програмні додатки, фото-, аудіо-, відеоматеріали), що висвітлюють і доповнюють зміст дослідження, можуть бути додатково розміщені в інституційних репозиторіях або на інших Інтернет-ресурсах, на що потрібно дати посилання в статті. Якщо автор не має змоги скористатися таким ресурсом, матеріали можуть бути завантажені в журнал як "Супровідні файли" під час подання статті.
2.4. Якщо виникає сумнів у достовірності даних, наведених в опублікованій статті, а доступ до них закритий, що унеможливлює їхню перевірку, читачі можуть зв’язатися з редакцією, щоб в подальшому сконтактуватися з автором, перевірити і внести корективи.
2.5. На запит редакції автори повинні надати відкритий доступ до всіх даних і матеріалів, представлених у статті, якщо це не порушує правил конфіденційності, пов'язаних з анонімним опитуванням людей під час дослідження.
2.6. Автори самі вирішують, чи розміщувати дані у відкритому доступі, наприклад, у спеціальних репозитаріях чи ресурсах або ж просто вказують, що дані можуть бути надані за обґрунтованим запитом (див. п. 2, 4).
2.7. Інформація про доступність матеріалів, представлених у статті, повинна бути вказана окремим розділом статті навіть за відсутності пов'язаних даних.